Galeria Arterier

thumb_up 150 polubień
favorite 11 ulubione
ul. Lipowa 1 C
97-400 Bełchatow, Polska
phone
Kliknij aby pokazać telefon
Poproś o informacje

Galeria Arterier Informacje o firmie

Ogólne informacje

GALERIA ARTERIER

Epizod toruński
Galeria Arterier założona została w styczniu 2008 r. w Toruniu przez prof. Mariana Stępaka oraz as. Przemysława Obarskiego. Początkowo mieściła się na parterze barokowego Pałacu Dąmbskich, zwanego również Pałacem Biskupim na ul. Żeglarskiej 8. Mimo krótkiego okresu działalności zainicjowano w niej wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych: Festiwal Performance (od 2010 r. przeniesiony do Centrum Sztuki Współczesnej – Znaki Czasu), Klub Filmowy, wystawy Bronisława Pietruszkiewicza, Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej, Piotra Florianowicza, Iwony Macioszek, Katarzyny Podgórskiej-Glonti.

Tak o toruńskiej galerii pisał prof. M. Stępak: "... Arterier w swoim założeniu nie jest galerią przeznaczoną wyłącznie do prezentacji klasycznej twórczości, która eksponuje się na ścianach. Moim założeniem jest, aby gościć w tym miejscu artystów, którzy wykraczają daleko poza obraz, rysunek, fotografię, rzeźbę. Czynię starania, aby przekonać twórców do prezentacji swoich projektów w tym konkretnym miejscu. Miejsce to jednak nie jest łatwe z powodu swojej zabytkowej i specyficznej architektury. Również z uwagi na miejsce przypisania tego miejsca do Zakładu Plastyki Intermedialnej chcę, aby odbywały się tutaj prezentacje multimedialne i sztuka wideo.”

Budynek, w którym zaistaniała galeria posiada również barwną historię. Powstał na murach dwóch gotyckich kamienic mieszczańskiech w 1693 r. z inicjatywy biskupa kujawskiego, Stanisława Kazimierza Dąmbskiego. W 1800 r. nieruchomość przeszła z rąk rodziny Dąmbskich do pruskiego urzędnika J. M. Avego. W 1815 r. otwarto w niej Hotel Gdański. W 1870 r. urządzono pruskie kasyno oficerskie. W latach 1920-24 była kolejno siedzibą Policji Państwowej, Dowództwa Okręgu Korpusu VIII i Muzeum Pomorskiego, które często urzyczało swe sale Towarzystwu Sztuk Pięknych, organizatorowi wystaw m.in. Axentowicza, Weissa, Mehoffera, czy Witkacego. W 1957 r. państwo przekazało ją WSP UMK. Znajdowała się w niej Katedra Rysunku, Malarstwa, Projektowania Wnętrz oraz Zakład Pedagogiki Artystycznej, a ostatecznie Zakład Plastyki Intermedialnej. W 2013 r. nastąpiła ponowna zmiana właściciela. Odtąd jest to siedziba Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego.

Równolegle do powołania do życia nowego miejsca wystawienniczego Stępak zainicjował powstanie pisma o tym samym tytule (Arterier – Zeszyty Artystyczne Zakładu Plastyki Intermedialnej). Jego pierwszy numer ukazał się w maju 2008 r. Problematyka na jakiej koncentrował się półrocznik związana była z relacjonowaniem cyklicznych wydarzeń kulturalnych odbywających się w galerii, wystaw sprawozdawczych poszczególnych pracowni WSP, a szczególnie ZPI (multimediów, intermediów, fotografii, ikonosfery, działań interdyscyplinarnych), prezentacji dyplomów, charakterystyki sylwetek interesujących artystów i pracowników naukowo-dydaktycznych. W roku 2010 galeria, jak i pismo zakończyły działalność wraz ze zmianą kierownika zakładu.

Epizod bełchatowski
W 2016 r., po 6 latach przerwy w działalności, galeria została reaktywowana przez Obarskiego w Bełchatowie. Obecnie usytuowana jest przy rondzie gen. Władysława Andersa, na ul. Lipowej 1C. W czasach PRL'u znajdowała się tam drewniana, lokalna, bardzo popularna pijalnia piwa Banderoza. Nazwa knajpy wywodziła się od amerykańskiego serialu o Dzikim Zachodzie pt. Bonanza i w oryginale brzmiała Ponderosa. Słynęła z awanturnictwa, latających kufli oraz nietypowych sytuacji jak na polskie realia. Na zewnątrz była prawdziwa mordownia. Wprost do kratki rynsztoka, płynęła rzeka wymiocin, a swe potrzeby klienci załatwiali na tyłach. Pub regularnie odwiedzał chłop, niejaki Sztajeroski z koniem. Z obawy przed kradzieżą czworonożnego przyjaciela zabierał go zawsze do wnętrza i zamawiał 2 piwa u Pani Tereski. Oczywiście jedno było dla niego, drugie dla wierzchowca. Natomiast kiedy któryś z klientów wypił zbyt wiele i chwiał się na nogach gospodyni rzucała celnie w jego twarz mokrą, brudną szmatą. Tereska nigdy nie chybiła i trafiała z odległości kilku metrów spoza lady baru. Był to ogólnie przyjęty zwyczaj. Nikt mu się nie sprzeciwiał. W ten sposób napiętnowany delikwent z czerwonym obliczem musiał natychmiast opuścić lokal. Dzisiaj na zgliszczach Banderozy stoi duży, trójsegmentowy szeregowiec. W podpiwniczeniu największego z nich znajduje się Arterier.

Pomimo zmiany położenia i charakteru miejsca galerii nadal w kręgu jej zainteresowań pozostają mixmedialne realizacje artystyczne i interdyscyplinarne projekty dydaktyczne. Funkcjonuje w niej Otwarta Pracownia Artystyczna - Obraski, gdzie prowadzone są zajęcia ze struktur wizualnych, rysunku, malarstwa, fotografii, projektowania obiektów i działań przestrzennych oraz Klub ArtDywizjon będący miejscem kameralnych koncertów, spotkań niezależnych twórców i animatorów kultury.

Regulamin Galerii Arterier jest tożsamy z Regulaminem Klubu ArtDywizjon.
https://www.facebook.com/pg/ArtDywizjon/about/?ref=page_internal

ul. Lipowa 1 C Bełchatow

Godziny otwarcia
Piątek:
17:00 - 20:00
Sobota:
11:00 - 14:00
Parking
Firma posiada parking.
Telefon kontaktowy
+48512019039
Linki
Konta społecznościowe
Słowa kluczowe
galeria sztuki

Galeria Arterier Opinie i oceny

Jak oceniasz tę firmę?

Czy jesteś właścicielem tej firmy? Jeśli tak, nie trać okazji na aktualizację profilu firmy, dodawanie produktów, ofert i wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Podobna strona dla Twojej firmy? Upewnij się, że każdy może znaleźć Ciebie i Twoją ofertę. Stwórz dedykowaną stronę firmową w platformie Yoys - to prostsze niż myślisz!
Dodaj swoją firmę